Pierwsze drużyny harcerskie w naszej szkole
Historia naszego Szczepu ściśle związana jest z dziejami Szóstki. Pierwszy rok działalności Szkoły to wspólne dzielenie obiektu Szkoły nr 5, w której już działała 3 MDH. Ta drużyna w swych szeregach skupiała chłopców ze szkół nr 2, 5 i 6.
W roku 1959 po oddaniu nowego budynku w szkole działały pojedyncze zastępy. Oficjalny rok powstania I Koedukacyjnej Drużyny Harcerskiej im. Bohaterów Westerplatte to 1963. Drużynowym został przyboczny 3 MDH pwd. Eugeniusz Wiśniewski.
Dobra współpraca z Radą Pedagogiczną i Dyrekcją sprzyjały rozwojowi drużyn harcerskich i gromad zuchowych. Nowe kadry instruktorskie w gronie nauczycieli dały większe możliwości. Tu należy wymienić dh Andrzeja Karwata i dh. Barbarę Ościłowską, która od 1972 przez 13 lat kierowała Szczepem. Za kadencji dh Andrzeja w wyniku Alertów Naczelnika ZHP w roku 1966 Szczep otrzymał Odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci, a w szkole Izbę Pamięci gdzie były gromadzone pamiątki z przeszłości.
Nadanie 6 Szczepowi imienia "Synów Pułku"
IV Alert Naczelnika ZHP pod hasłem ,,Harcerstwo bohaterskim dzieciom polskim” rodzi pomysł na bohatera Szczepu. Harcerze rozpoczynają kampanię bohater, którym zostaje Syn Pułku. W kwietniu 1969 roku kiedy młodzież kończyła kampanię, odbyło się spotkanie z Ryszardem Rudnickim, który jako 14 latek był Żołnierzem Wojska Polskiego i brał udział w walkach o Wał Pomorski.
Uroczystość nadania imienia i wręczenie sztandaru Szczepowi odbyła się 9 maja 1969r. w tym czasie Szóstka jest największym Szczepem w Hufcu Grodzisk Maz.
W 1972 roku Chorągiew Mazowiecka ZHP otrzymuje imię Władysława Broniewskiego, a drużyny naszego Szczepu biorą udział w akcji ,,Na tropie bohatera”, tym samym zdobywając Odznakę Chorągwi Mazowieckiej.
Jedną z form pracy drużyn jest turystyka i krajoznawstwo. Często można spotkać harcerzy z Szóstki na trasach Złazu Turystycznego Babie Lato czy Zlotu Młodzieży w Palmirach. Przykładem tej tradycji może być otwarcie roku harcerskiego 1972/1973 na Złazie Babie Lato w Kuklówce.
Hufiec Grodziski częścią Chorągwi Stołecznej
W 1975 roku w wyniku reformy administracyjnej Hufiec Grodziski został przydzielony do Chorągwi Stołecznej. Ta zmiana postawiła wiele wyzwań programowych i organizacyjnych.
W roku 1977 grupa 30 osób brała udział w III Harcerskim Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Warszawie. Drużyna filatelistyczna prowadzona przez dh. Gabrielę Fronczak zdobywa brązowy dyplom na Harcerskiej Wystawie Filatelistycznej 1982 roku.
Harcerze, zuchy i instruktorzy aktywnie uczestniczyli w hufcowej kampanii bohater wykonując zadania programowe, które miały na celu poznanie postaci Leonida Teligi, grodziszczanina, harcerza, żeglarza, który jako pierwszy samotnie opłynął kulę ziemską na jachcie Opty.
Szczep brał udział w Harcerskich Akcjach Letnich i Zimowych organizowanych przez Hufiec i komendę Szczepu. W roku 1985 na obozie Szczepu nad jeziorem Robotno gościliśmy międzynarodową grupę z Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, a nasi harcerze pod opieką dh. Gabrysi i dh. Sylwestra uczestniczyli w Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Moskwie. W latach osiemdziesiątych na obozach gościliśmy grupy pionierów z Niemiec, a my wypoczywaliśmy w ośrodkach na ich terenie.
Działalność Szczepu w latach 1985 - 1995
Po akcji letniej w 1985 roku dh. Barbara Ościłowska przekazała Szczep dh. Sylwestrowi Stankiewiczowi.
Szczep uczestniczył w wydarzeniach organizowanych przez Chorągiew Stołeczną. Harcerze poznają historię Warszawy i bohaterskie czyny jej mieszkańców. Naszą tradycją jest dbanie nie tylko o groby żołnierzy na grodziskich cmentarzach, ale też na Warszawskich Powązkach.
30 lat tradycji naszego Szczepu gdzie bohaterem jest dziecko – Syn Pułku, było iskrą do szukania również bohatera szkoły w 1988 roku o zbliżonym charakterze. Wybrano imię ,,Szarych Szeregów”, a uroczystość nadania imienia Szkole odbyła się w 60 rocznicę powołania Szarych Szeregów. W uroczystości brali udział m. in. ,,Orsza” Stanisław Broniewski – naszelnik tej Organizacji, phm. Edward Ojrzyński, dowódca grodziskich ,,Zawiszaków”, dh. Kalina Pepke ,,Orlik” i wielu członków tajnego harcerstwa. To spotkanie było dla zuchów i harcerzy wielkim przeżyciem.
Nowi Komendanci Szczepu
Harcerze i zuchy co roku uczestniczą w przekazaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju. W 2005 roku delegacja Szczepu brała udział z spotkaniu z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim.
W 2009 roku dh. hm. Sylwester Stankiewicz zostaje wybrany na komendanta Hufca co zmusza również do zmiany na stanowisku szczepowym. Nowym Szczepowym zostaje ówczesny drużynowy, absolwent Szóstki, dh. phm. Piotr Skuba.
W 2017 roku instruktorzy z 6 – go Szczepu reprezentowali władze Grodziska Mazowieckiego w obchodach 73 rocznicy Akcji Burza w Wilnie pod kryptonimem ,,Ostra Brama”. Wielokrotnie harcerze uczestniczyli i pomagali przy spotkaniach Łagiewników, które odbywały się w Kuklówce.
Wspólne śpiewanie od zawsze integrowało harcerzy i wszystkich przyjaciół ZHP. Z inicjatywy dh. Piotra i dh. Daniela Kuneckiego na terenie naszej szkoły organizowane jest coroczne Rodzinne Śpiewogranie.
Jesienią 2019 roku odbył się jubileuszowy Biwak Szczepu w Starej Dąbrowie, który podsumował 60 lat pracy Szczepu. Harcerze i zuchy wzięli udział w jego 3dniowym wydarzeniu, ale w sobotę do wspólnego ognia zostali zaproszeni goście z innych Szczepów, władze Szkoły czy przyjaciół naszego Szczepu, którzy wielokrotnie wyciągali do nas pomocną dłoń.
Wybór dh. phm. Piotra Skubę na komendanta Hufca w 2019 roku był powodem do zmiany kierownictwa w Szczepie. Komendantem Szczepu został dh. pwd. Bartosz Jakubowski.
Wspóczesność i nowe wyzwania
Wybuch pandemii COVID 19 to nowe wyzwania przed wszystkimi harcerzami. Musieliśmy zrezygnować z cotygodniowych spotkań w szkole na rzecz spotkań online, wiele rajdów czy biwaków nie doszło do skutku przez wzgląd na obostrzenia. Jednocześnie zrozumieliśmy czym jest służba w XXI w; pomagaliśmy przy szyciu maseczek czy nieśliśmy pomoc ludziom starszym przy zakupach.
Podsumowując działalność 6 Szczepu możemy być dumni z tego środowiska harcerskiego. Wyrosło z niego wielu wspaniałych ludzi: lekarzy, nauczycieli, ludzi kultury, prawa, nauki, pełniących odpowiedzialne funkcje w mieście i kraju.