22 września klasy 5 b i 6 a wybrały się do Puszczy Kampinoskiej i na cmentarz w Palmirach.
Wycieczkę szlakiem turystycznym na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego rozpoczęliśmy z miejscowości Truskaw. Poruszaliśmy się wraz z przewodnikiem ścieżką dydaktyczną, która przebiegała przez atrakcyjne widowiskowo tereny – leśne łąki, podmokły las, las bagienny, bór sosnowy, wydmy.
Wchodząc na Tygrysia Górkę czuliśmy się przez chwilę tak, jak w nadmorskim lesie - pod nogami niezmierzone ilości piasku, a dookoła bór sosnowy.
Idąc Czarnym szlakiem doszliśmy do Palmir- miejsca pamięci narodowej. Znajduje się tutaj cmentarz, na którym jest pochowanych ok. 2 tysiące osób zamordowanych przez Niemców w latach 1939-41.
Wchodząc na cmentarz widzieliśmy morze kamiennych nagrobków ustawionych w równych rzędach i majaczący w tle pomnik złożony z trzech krzyży. Ten widok bardzo nas poruszył. Uzmysłowił jak wielu ludzi poległo, aby nam żyło się lepiej i spokojniej w wolnej Polsce.
Po chwili refleksji i zadumy zapaliliśmy znicze na grobach pomordowanych m.in. medalisty olimpijskiego- Janusza Kusocińskiego, marszałka Sejmu RP Macieja Rataja, licznych przedstawicieli inteligencji polskiej i wielu bezimiennych ofiar.
Puszcza Kampinoska i cmentarz w Palmirach wywarły na nas ogromne wrażenie. Wiemy, że to co zobaczyliśmy to tylko niewielki skrawek, tego co skrywa Kampinoski Park Narodowy.
Wycieczka ta pozwoliła nam nie tylko na refleksje, ale również była to świetna okazja do odpoczynku na łonie natury.