Co język złączył, człowiek niech nie rozdziela
Pod tym hasłem 21 lutego w Szkole Podstawowej nr 6 im. Szarych Szeregów w Grodzisku Mazowieckim obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
W tym roku Zespół Humanistyczny zaproponowały pogłębienie wiedzy z działu nauki o języku zwanym frazeologią.
Dzięki przeprowadzonym na ten temat lekcjom uczniowie szybko przekonali się, że frazeologia może być figlarna. Odkryli, że nie da się rozłączyć poszczególnych elementów w danym związku, w przeciwnym razie popełnią błąd frazeologiczny.
Tak naprawdę z frazeologią stykamy się niemal codziennie, mówimy: mieć pełną głowę, muchy w nosie lub jesteśmy zdrowi jak ryba. Nasze lektury również dostarczają nam wiedzy z tego zakresu: pan Kleks chciał swoim uczniom nalewać oleju do głowy, Ania z Zielonego Wzgórza miała włosy rude jak marchewka, Don Kichot walczył z wiatrakami a Jackowi Soplicy podano czarną polewkę.
Świętując Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego możemy podziwiać wykonane przez uczniów pouczające plakaty o różnych związkach frazeologicznych: zawierające nazwy zwierząt, te wywodzące się z Biblii czy mitologii. Zaprezentowane zostały także lapbooki. Na lekcji bawiliśmy się w kalambury, wykonywaliśmy testy czujności, oglądaliśmy okolicznościową prezentację.
Kilka informacji na temat tego wydarzenia można będzie usłyszeć w audycji szkolnego radia. Dzięki tym działaniom frazeologia nie wydaje się już tak zawiła. Co czeka nas za rok? Członkowie Zespołu Humanistycznego już się zastanawiają.