9 maja klasa 8B miała przyjemność uczestniczyć w dość nietypowej lekcji matematyki.W rolę nauczyciela wcieliła się nasza absolwentka - Julia Niewęgłowska.
Przygotowała dla nas mnóstwo interesujących zadań i łamigłówek. Wzięliśmy udział w „Náboj-u’’, zawodach, które polegały na rozwiązaniu jak największej ilości problemów matematycznych. Zostaliśmy podzieleni na kilka pięcioosobowych grup, aby każda drużyna mogła otrzymać sześć zadań.
Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiązała którekolwiek z nich, otrzymywała nowe. Jeśli zespół nie był w stanie rozgryźć zadania, mógł je, „spalić’’, czyli cała grupa musiała wykonać jakieś ćwiczenia, np. 40 pajacyków lub 50 przysiadów.
Wszyscy się świetnie bawili. W klasie panowała atmosfera zdrowej rywalizacji, gdyż pierwsze trzy miejsca otrzymywały nagrody. Julka także przygotowała bardzo ciekawą lekcję matematyki dla klasy 6c o paradoksach matematycznych i parkietażach. Tworzyliśmy własne pomysły parkietaży oparte na wielokątach foremnych. Było mnóstwo ciekowych historyjek matematycznych i paradoksów.
Okazuje się, że matematyka naprawdę jest interesująca. Bardzo dziękujemy Julce, że podjęła się tego wyzwania i zajęła się organizacją konkursu, a my liczmy na drugą edycję matematycznego, Náboj -u’’.
Czym jest parkietaż?
Parkietaż, kafelkowanie lub tesselacja – pokrycie płaszczyzny wielokątami przylegającymi i nie zachodzącymi na siebie.
Czym jest Náboj?
Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań. Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.