5 listopada 1999 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole. Do odsłonięcia pamiątkowej tablicy na budynku szkoły zaproszono: Pana Grzegorza Benedykcińskiego - Burmistrza Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Pana Marka Cabanowskiego - Przewodniczącego Rady Miejskiej, oraz Panie: Zofię Witkowską i Danutę Hopko - byłe dyrektorki naszej szkoły.

 

Dlaczego wybraliśmy takiego patrona?

Sztandar naszej szkoły w kościele św. Anny podczas uroczystości poświęceniaUroczystość nadania imienia szkole w kościele św. Anny. Na pierwszym planie p. dyr. M. Szmajkowska

Szare Szeregi - to jedna z kilku propozycji, której pomysłodawcą byli uczniowie. Dokonując wyboru patrona naszej szkoły kierowaliśmy się tym, aby był on związany z regionem, w którym żyjemy, a także, żeby był bliski naszym uczniom.

 

Początki grodziskiego harcerstwa

Przed wybuchem wojny działały na terenie Grodziska Mazowieckiego dwie drużyny harcerzy. Po ogłoszeniu mobilizacji harcerze, którzy nie byli nią objęci, zostali włączyli do służb pomocniczych na terenie miasta. Pod wpływem nastrojów młodzieży i jej gotowości do czynnego działania doszło do utworzenia konspiracyjnego zastępu harcerzy starszych. W połowie grudnia 1939 r. nawiązano kontakt z Szarymi Szeregami. Harcmistrz Studziński został mianowany komendantem Hufca Szarych Szeregów w Grodzisku Mazowieckim i przystąpił do budowania organizacji.

 

Nasz szkolny VI Szczep Harcerski

W naszej szkole istnieje VI Szczep Harcerski im. "Synów Pułku". Częste kontakty i spotkania z bohaterami szczepu ze środowiska "Synów Pułku", którego członkowie to przede wszystkim harcerze, powstańcy z 1944 r. stały się tradycją w naszej szkole. Rolę, jaką odegrało harcerstwo w latach okupacji, ukazujemy uczniom podczas lekcji historii i języka polskiego. Stąd też historia i działalność Szarych Szeregów jest znana i bliska naszym wychowankom.

 

Harcerskie wartości i tradycje

Imię Szarych Szeregów zostało wybrane podczas szkolnego referendum przeprowadzonego przez Samorząd Uczniowski. Również rodzice naszych uczniów popierają wybór. My, nauczyciele, chcielibyśmy poprzez różne formy działalności przekazać naszym uczniom wartości, jakimi kierowali się w życiu członkowie Szarych Szeregów, aby poznali i uznali tradycję szaroszeregową - braterstwo i służbę. Chcielibyśmy wzbudzić szacunek dla harcerzy Polski Walczącej, jak również dla innych ludzi, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę, a także zachęcić uczniów do przeciwstawiania się złu i podejmowania pracy nad sobą. Poznawanie historii Szarych Szeregów poprzez bezpośredni kontakt z ich członkami może być cenną lekcją historii.

nadanie imienia przemarszUroczystość nadania imienia szkole, przemarsz pocztów sztandarowych.

 

Nasz współczesny patriotyzm

W codziennej pracy uświadamiamy uczniom konieczność dokonywania wyborów w życiu, a zwłaszcza w sytuacjach ekstremalnych. Kształtujemy postawy odpowiedzialności za swoje czyny. Ukazując realia życia okupacyjnego ówczesnych rówieśników naszej młodzieży, uczymy przedkładania spraw publicznych nad sprawy osobiste. Pragniemy uczynić dzieci spadkobiercami idei "Alka", " Rudego" i "Zośki ": wierność ideałom braterstwa i służby. Przybliżając życie i działalność bohaterów "Kamieni na szaniec" chcemy, aby nasi uczniowie zrozumieli na czym polega i jak wielkie ma znaczenie bezinteresowność, odpowiedzialność, odwaga, sprawiedliwość, zdyscyplinowanie, uczciwość, prawdomówność. Harcerze oddawali swe życie dla wolnej Polski, ale czynili to bez poklasku, nie dla korzyści osobistych czy orderów. Chcemy dzieciom wykazać konieczność realizowania siebie w życiu, kształtowania charakteru i postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Wskazać, jak być patriotą w czasach współczesnych.

 

nadanie imienia.galeria.nadanie przed pomnikiemUroczystość nadania imienia szkole, złożenie wieńców pod pomnikiemku czci żołnierzy polskich poległych na frontach II wojny światowej.

Aktualność idei i wartości harcerskich

Zdajemy sobie sprawę, że szkoła obok domu rodzinnego i środowiska rówieśniczego ma duży wpływ na kształtowanie się postaw uczniów wobec rzeczywistości. Dlatego pragniemy przygotować ich do mądrego wyboru drogi życiowej i motywować do pracy nad sobą. Uważany, że wartości, którymi kierowali się w życiu bohaterowie Szarych Szeregów są uniwersalne i godne naśladowania. Hymnem naszej szkoły jest piękna pieśń o Szarych Szeregach.

nadanie imienia apelUroczystość nadania imienia szkole, apel szkolny.