Jaskółki
Najbardziej znanymi ptakami wędrownymi są jaskółki.
Jaskółki dymówki są powszechnie znanymi ptakami, gdyż najczęściej gniazdują w zabudowaniach ludzkich. Wysokość lotu jaskółki przez niektórych używana jest do przewidywania pogody. Bierze się to z tego, że przed opadami deszczu (gdy powietrze staje się bardziej wilgotne) owady obniżają lot, a w pogoni za nimi podobnie nisko nad ziemią latają dymówki. Przylatują w kwietniu, odlatują od września do października.
Jaskółka ta jest nieco mniejsza od dymówki,jest czarno-biała o krótkim ogonie. Gniazda zakłada na zewnątrz budynków. zwykle przy oknie (stąd nazwa). Oknówka skolonizowała tereny najbardziej zurbanizowane i gniazduje nawet w miejskich blokowiskach. Przylatuje w kwietniu, odlatuje od września do października.
Jerzyk zwyczajny
Występuje na terenie całego kraju, najliczniejszy w miastach, gnieździ się też w starych lasach oraz w skalistych partiach gór.
Jerzyk skrzydła ma długie, wąskie, o sierpowatym kształcie, ogon nieznacznie rozwidlony. Upierzenie czarno-brązowe; na gardle można dostrzec rozmytą białawą plamę, w przeciwieństwie do jaskółek, jerzyk ma jednolicie czarne ubarwienie.
Ptaki żywią się drobnymi owadami, które chwytają w locie szeroko rozwartym dziobem, często polują gromadnie. W okresie chłodów lub opadów jeżyki odbywają dalekie (nawet kilkaset kilometrów) wędrówki w poszukiwaniu pożywienia.
Ptaki większą część życia spędzają w locie.
Łabędź niemy
Samce z reguły wyraźnie większe od samic, dorosłe osobniki są białe, dziób mają pomarańczowy. Są to najcięższe obecnie w Polsce ptaki zdolne do aktywnego lotu, aby wzbić się w powietrze potrzebują zbiornika wodnego, na którym wykonują kilkudziesięciometrowy rozbieg. Pomimo nazwy wydają głosy takie jak chrząknięcia, zachrypnięte gwizdy i parsknięcia, oraz syczenie na intruza próbującego wejść na ich terytorium.
Zamieszkuje akweny wodne o różnej wielkości: jeziora, stawy, glinianki, zbiorniki wiejskie i miejskie. W naszym kraju jest gatunkiem częściowo wędrownym, wiele ptaków zimuje.
Czapla siwa
Pożywienie czapli jest bardzo urozmaicone, są to głównie ryby, poza tym drobne ssaki, żaby, ślimaki, skorupiaki i węże. W trakcie polowania czapla siwa brodzi w wodzie majestatycznie i powoli, aby nie płoszyć ryb. Stoi także na jednej nodze, cierpliwie wypatrując ryb i żab.
Podobnie jak wszystkie inne czaple czapla siwa wlocie zgina szyję w kształcie litery "S", dzięki czemu łatwo odróżnić jej sylwetkę od innych dużych ptaków. Czapla przylatuje do nas pod koniec marca, odlatuje wpaździerniku, choć wiele ptaków zimuje.
Perkoz dwuczuby
To największy polski perkoz, wielkością dorównuje kaczce krzyżówce. Poluje na ryby, może w tym celu zanurzyć się na głębokość nawet 30 metrów. Można go czasami spotkać na okolicznych zbiornikach wodnych, stawach i gliniankach.
Żuraw zwyczajny
Żuraw zwyczajny, zywany także żurawiem popielatym lub szarym to dostojny ptak, który niegdyś występował na terenie całej Polski. Jednak wskutek osuszania mokradeł i zmian klimatycznychn, jego zasięg jest jednak obecnie znacznie mniejszy.
Długość ciała dorosłego żurawia zwyczajowo może wynosić od 100 do 130 centymetrów, a rozpiętość skrzydeł to przeważnie 180–200 cm. Masa samic dochodzi do 6 kg. Rozmiary ptaka idą w parze z jego żywotnością, niektóre osobniki mogą przeżyć nawet 25 lat. Ptaki przelatują w kluczach, wydając przy tym dźwięk zwany klangorem
Ten ptak wędrowny rzadko pozostaje w kraju na zimę, Żurawie wybierają na zimowanie kraje Półwyspu Iberyjskiego, zachodnią Azję i Afrykę, czasami przy łagodnej zimie można je spotkać we Francji czy Niemczech.
Bocian biały
Bocian biały podejmuje co roku dalekie wędrówki, zimując w Afryce,
Dudek zwyczajny
Wilga zwyczajna
Rudzik
Czajka zwyczajna
Słowiki
Kukułka zwyczajna
Remiz zwyczajny
Skowronek
Kopciuszek zwyczajny
Pliszka siwa
Trzcinniczek
Pustułka zwyczajna
Pustułka zwyczajna jest gatunkiem średniej wielkości ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych.
Zasiedla tereny rolnicze (ostatnio coraz rzadziej) oraz obszary miejskie (na wysokich budynkach).
Pożywienie pustułek jest zależne od miejsc występowania. Na terenach wiejskich są to głównie owady, myszy, nornice i inne gryzonie.
Pustułki żyjące w miastach polują głównie na ptaki (wróble, szpaki, sikory, mazurki, gołębie).
Przylatuje do naszego kraju od początku marca do połowy kwietnia. Zaczynają odlatywać w sierpniu.
Pleszka zwyczajna