W piątek, 21.02.2025 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego w naszej szkole pod hasłem „Język polski w podróży” odbył się szkolny apel, podczas którego uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób język może podróżować.
Mianowicie, jest tworem, który podlega nieustannym zmianom na przestrzeni wieków, a więc odbywa podróż w czasie.
Poza tym służy do opisywania świata, czyli ludzi, miejsc, zjawisk. Gatunki publicystyczne najlepiej oddają prawdę o zwiedzanych miejscach. Do nich należy reportaż, którego cechami odznacza się książka pana Łukasza Papieża oraz jego syna Karola, których gościliśmy na tym spotkaniu. Byli z nami również dwaj młodsi bracia młodego autora.
„Podróże Junior Rangers – Ameryka i Dziki Zachód” to publikacja dla miłośników przygód i ciekawostek. Jak przebiegała rodzinna podróż opowiada sam Karol, który robi to w interesujący i zabawny sposób. Warto sięgnąć po książkę.
W kolejnej części spotkania poznaliśmy uczniów, którzy zostali ilustratorami książki wydanej przez Fundację Sofijka pod tytułem „Wybitne Polki, Wielcy Polacy, znani i nieznani”. Nad realizacją projektu czuwała pani Anna Grabowska. Do grona młodych ilustratorów należą: Milena Karpińska, Dagmara Prządka, Emilia Mierzejewska i Piotr Dyngus. Niektórzy z nich odpowiedzieli prowadzącym spotkanie – Magdalenie Godlewskiej i Tosi Kopyść, na kilka pytań. To było naprawdę ciekawe spotkanie. Ten nasz język jest naprawdę niesamowity. Do zobaczenia na apelu poświęconym językowi ojczystemu za rok!
FB_SP6_Marta Dydyna
Tekst: Anna Stryniewska