dłoń trzymająca sadzonkę rośliny

W naszej szkole powstał ekologiczny ogród permakulturowy. Pierwsze prace wykonali uczniowie klas 5c i 6a. Zaczęli od przygotowania gruntu. W ruch poszły łopaty, motyki i taczki. Dalej było już łatwiej, uczniowie z zapałem sadzili sałatę masłową, rukolę, pory i cebulę. W warzywniaku pojawiły się również zioła- mięta, bazylia, tymianek, lubczyk oraz truskawki.

Na kolejnych zajęciach ogrodniczych szóstkowe ludki będą podlewały rośliny wodą deszczową oraz będą obserwowały wzrost i rozwój roślin. Ogrodnictwo permakulturowe to zrównoważony sposób uprawy zakładający, że człowiek nie ingeruje w naturę w żaden sposób. Dlatego też, w naszym ogródku nie będziemy stosować żadnych środków ochrony i nawozów. W ogrodzie permakulturowym sadzi się na jednej grządce rośliny o podobnych wymaganiach stanowiskowych, dzięki czemu poradzą sobie same. Pod koniec sezonu młodzi ogrodnicy zbiorą plony. Mamy nadzieję, że praca w szkolnym ogrodzie podniesie świadomość ekologiczną uczniów i rozwinie pasję do uprawy ziemi. Dzieci będą spędzały więcej czasu na łonie natury.

Tekst i zdjęcia: Jolanta WIraszka